Sport.pl

Himalaizm. Kinga Baranowska pobiła rekord Wandy Rutkiewicz

Kinga Baranowska zdobyła dziewiąty ośmiotysięcznik w karierze. Wchodząc na wierzchołek Gaszerbruma II pobiła rekord Wandy Rutkiewicz. Najbardziej utytułowana dotąd polska himalaistka zdobyła osiem szczytów mających wysokość ponad 8 tys. metrów.

Baranowska zdobyła mierzący 8035 metrów szczyt bez korzystania z tlenu z butli. Takie założenie przyjęła, tworząc program „Kobieca Korona Himalajów”. Urodzona w 1975 roku himalaistka chce w ten sposób zdobyć wszystkie istniejące ośmiotysięczniki, a jest ich 14. Pierwszy - Czo Oju (8201 m) - wejherowianka zdobyła w 2003 roku. Trzy lata później stanęła na szczycie Broad Peak (8048), a w następnych latach zdobyła: Nanga Parbat (2007 rok - 8125 m), Dhaulagiri (2008 r. - 8167 m), Manaslu (2008 r. - 8156 m), trzecią najwyższą górę świata Kanczendzongę (2009 r. - 8598 m), Annapurnę (2010 r. - 8091 m), czwarty najwyższy szczyt Lhotse (2012 r. - 8516 m) i teraz Gaszerbrum II.

Baranowska to członkini kadry narodowej Polskiego Związku Alpinizmu we wspinaczce wysokogórskiej. Na trzy z dziewięciu zdobytych ośmiotysięczników - na Dhaulagiri, Manaslu i Kanczendzongę - weszła jako pierwsza Polka.

Porównania do Rutkiewicz muszą być dla niej wielkim komplementem, bo żyjąca w XX wieku himalaistka bez wątpienia należała do grona najlepszych na świecie. W 1978 roku zapisała się w dziejach jako pierwsza Polka i trzecia Europejka na szczycie najwyższej góry, Mount Everest (8848). Rutkiewicz zginęła w Himalajach w wieku 49 lat, w 1992 roku, podczas ataku szczytowego na Kanczendzongę.

Komentarze (53)
Himalaizm. Kinga Baranowska pobiła rekord Wandy Rutkiewicz
Zaloguj się
 • Pawel Szczypek

  Oceniono 76 razy 60

  Wspaniały wyczyn Pani Kingi, lecz dla mnie na porównania z Wandą Rutkiewicz jest o wiele, wiele za wcześnie - Pani Wanda była pionierem, kimś, kto robi wiele rzeczy jako pierwszy. Co więcej nie posiadała takiego zaplecza, jakim teraz dysponują wspinacze.
  Dla mnie Wanda Rutkiewicz to ikona, Pani Kinga to cały czas po prostu bardzo dobra osoba w swej dziedzinie...

 • kosmaty_patriota

  Oceniono 60 razy 52

  Ja byłem cztery razy w Ameryce, czym dorównałem osiągnięciom Kolumba w tej dziedzinie.
  I go prześcignę bo jesienią lecę piąty raz ;)

 • soyak

  Oceniono 57 razy 47

  Z całym szacunkiem i sympatią,ale do rekordów pani Rutkiewicz nie można tak wprost porównywać.Dzisiejsza fanfaronada w tytułach prasowych jest doprawdy żenująca.

 • maxthebrindle

  Oceniono 31 razy 27

  Oczo ju? Naprawdę?
  I Chce zdobyć wszystkie istniejące ośmiotysięczniki. No brawo. A da sie zdobyc nieistniejące?
  Cenie dobre dziennikarstwo. Nie wiecie tam w Agorze, gdzie jakieś mogę znaleć?

  A na poważnie to brawa dla pani Kingi. Szczerze życzę, by jej przygoda nie sończyła się tak, jak w przypadku p. Rutkiewicz.

 • 5alboalbo

  Oceniono 12 razy 8

  Kinga baranowska to niesamowita, urodziwa i mega inteligentna kobieta. Brawo.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX