Polacy ruszają na niezdobytą ścianę Annapurny IV. Można pomóc

Marcin Tomaszewski, Janusz Gołąb i Marcin Król - to skład wyprawy, która w październiku wyruszy w Himalaje, by spróbować wytyczyć drogę na niezdobytej południowo-zachodniej ścianie Annapurny IV.

Do dziś południowo-zachodnią ścianę Annapurny IV (7525 m.n.p.m.) w Nepalu atakowały tylko dwie wyprawy, ale te próby dalekie były od sukcesu. Dlaczego tak mało? Przede wszystkim ze względu niedostępność tego rejonu. Żeby dostać się pod ścianę z potrzebnym sprzętem i zaopatrzeniem, trzeba opłacić śmigłowiec. A to kosztuje. Cztery loty śmigłowcem w rejon południowo-zachodniego filaru to koszt ok. 15 tysięcy dolarów.

- Południowo-zachodnia ściana Annapurny IV to jeden z ostatnich wielkich problemów na siedmiotysięcznikach. Ściana ma ok. 2500 metrów. Cel jest ciekawy sportowo - mówi nam Marcin Tomaszewski.

Projekt spotkał się z aprobatą Polskiego Związku Alpinizmu i programu Polskiego Himalaizmu Zimowego. Tym drugim steruje Janusz Majer, kierownik wielu wypraw w najwyższe góry świata. Dzięki niemu PHZ nieco zmienił swój cel - nie chodzi już tylko o wchodzenie na niezdobyte zimą ośmiotysięczniki (zostały dwa: Nanga Parbat i K2), ale też o wejścia w dobrym stylu na szczyty niższe: sześcio i siedmiotysięczne.

- Filar Annapurny IV jest wybitny. Zespół jest mocny, to może się udać - mówi nam Majer.

Jeśli by się udało, to wyprawa miałaby szansę na Złoty Czekan, najbardziej prestiżową nagrodę w górskim świecie.

Wyprawa ma opuścić Polskę 22 października. Powrót planowany jest na 5 grudnia. Wciąż brakuje jednak pieniędzy. Aby "dopiąć'' finanse, potrzeba 143 tysięcy złotych. 90 tysięcy już jest - 45 tys. dał Polski Związek Alpinizmu, 12 tys. Fundacja Kukuczki, 33 tys. sponsorzy i uczestnicy wyprawy. Zostały 53 tys. Wspinacze utworzyli zbiórkę na serwisie polakpotrafi.pl. - Jeśli zbierzemy więcej, to nadwyżkę przeznaczymy na pomoc dla dzieci z Nepalu - piszą na stronie zbiórki.

WYPRAWĘ MOŻNA WSPOMÓC TUTAJ >>

Uczestnicy wyprawy

embed

Janusz Gołąb (ur. 1967 r.) - polski alpinista i himalaista, pierwszy zimowy zdobywca ośmiotysięcznika Gaszerbrum I (9 marca 2012 r.). Jest członkiem Klubu Wysokogórskiego Gliwice, wspina się od 1985 r. Wraz z Jackiem Fluderem i Stanisławem Piecuchem stworzyli zespół wspinaczkowy, który szybko uzyskał przydomek "Dream Team". Później dołączył do nich Grzegorz Skorek (1978 - 2004). Ekipa ta w latach 90 XX w. i na początku XXI w. dokonała serii najznakomitszych wspinaczek o charakterze alpejskim w historii polskiego alpinizmu. Od 2008 r. był członkiem Kapituły Nagrody Środowisk Wspinaczkowych " Jedynka ", aż do jej rozwiązania.

embed

Michał Król , alpinista, przewodnik IVBV. Mówi: "wspinaczka, to dla mnie nie tylko przygoda, ale przede wszystkim styl życia. Mieszkając u podnóża Tatr, z górami związany jestem od dzieciństwa, a samym wspinaniem zainteresowałem się jako 14-latek. Preferuję zarówno wspinaczkę letnią, jak i zimową. Często wspinam się w rejonach alpejskich i w wysokich masywach Himalajów. Corocznie podróżuję po egzotycznych, mało eksplorowanych rejonach górskich oraz uczestniczę w większych ekspedycjach wspinaczkowych. Byłem członkiem pierwszej polskiej wyprawy do Doliny Miyar w Himalajach Pradesh za co zostałem nominowany w kategorii Wyprawa Roku pod patronatem National Geographic. Późniejsze moje wyprawy zwieńczone zostały wytyczeniem nowych dróg: Pharilapcha w dolinie Khumbu w Nepalu i Pik Vernyi w Kirgistanie. Współpracuję z magazynami, takimi jak Traveler National; Góry; Extremium201D;, popularyzując wspinaczkę skalną oraz górską. Jestem autorem licznych pokazów oraz artykułów o tematyce wspinaczkowej (m.in.: slajdowisko na Politechnice Warszawskiej, pokaz multimedialny w Ambasadzie Rzeczypospolitej Polskiej w New Delhi). Na co dzień zajmuje się przewodnictwem wysokogórskim zapewniając wysoki poziom profesjonalizmu.

embed

Marcin ''Yeti'' Tomaszewski (ur. 1975 r.) - Polski wspinacz, alpinista, instruktor. Znany z przejść wielkościanowych zarówno w stylu Big Wall jak i alpejskim. Wspina się od ponad 22 lat. Członek Kadry Narodowej Polski w Alpinizmie wysokogórskim. Od samego początku najbardziej inspirowały go wyzwania, wytyczanie nowych dróg w na najbardziej niedostępnych i pionowych ścianach świata. Jego wspinanie to nie tylko góry, ale również propagowanie wspinaczki w Polsce poprzez szkolenia i sekcje wspinaczkowe, organizację zawodów i pokazów wspinaczki, prowadzenie audycji radiowych. Od 2005 roku jest instruktorem wspinaczki sportowej.

Copyright © Agora SA