Sport.pl

Nanga Parbat zdobyta zimą! Wielicki: Teraz pora na nas i K2

- Brawo, brawo, brawo! Oby teraz bezpiecznie zeszli do obozu IV. Nanga Parbat padła, zostało tylko K2. Pora na nas - mówi Krzysztof Wielicki, pierwszy zimowy zdobywca trzech ośmiotysięczników.

Byliśmy w bazie pod Nanga Parbat. Czytaj teksty Dominika Szczepańskiego z Diamir Base Camp

26 lutego o 15:37 czasu pakistańskiego na szczycie Nanga Parbat jako pierwsi w zimie stanęli: Muhammad Ali, Alex Txikon i Simone Moro. Tamara Lunger zawróciła tuż przed wierzchołkiem.

- Ważna informacja - pierwsze zimowe wejście dla Pakistańczyka. Muhammad Ali to twardy facet. W niego i w Alexa Txikona wierzyłem, bo mieli dobrą aklimatyzację. Pozytywnie zaskoczyli mnie Włosi: Tamara Lunger i Simone Moro. Może zadziałało to, że nagle przestało wiatr. To psychicznie mogło im bardzo pomóc, mimo że nie mieli prawidłowej aklimatyzacji - mówi Krzysztof Wielicki.

Najgorsze pierwsze 200-300 metrów w dół

Teraz przed wspinaczami droga w dół do obozu IV. Namiot rozstawili na wysokości ok. 7150 metrów. - Podczas zejścia z Nanga Parbat najgorszych jest 200-300 pierwszy metrów, bo tam jest dużo skał. Dalej będą mieli łatwiej, bo wejdą w śnieg. Zejście do namiotu powinno zabrać im kilka godzin. Pytanie czy poczekają na siebie, czy się podzielą na dwójki. W obozie IV będą już bezpieczni - mówi Wielicki.

Ok. 18 czasu pakistańskiego (14 w Polsce) nad Nangą zajdzie słońce. Warunki są dobre, nie wieje, temperatura nie powinna spaść poniżej minus 40 stopni.

Wielicki: Pora na nas i K2

Wielicki, kierownik zimowej wyprawy na Broad Peak, w zimie jako pierwszy wszedł na Mount Everest (1980 r.), Kanczendzonga (1986 r.) i Lhotse (1988 r.). Teraz przygotowuje następną wyprawę.

- Dobrze, że weszli, odpadł problem, bo do dziś w zimie niezdobyte były dwa ośmiotysięczniki. Został jeden - K2. Pora na nas, teraz my coś musimy zrobić - mówi Wielicki.

Od kilku miesięcy coraz więcej mówi się o wyprawie pod K2, której miałby być kierownikiem. - Tak, myślimy o tym - potwierdza nam Wielicki.

Obserwuj autora na Twitterze >>

Warto przeczytać: "Zew lodu" - książka jednego z bohaterów dzisiejszego ataku szczytowego >>

Komentarze (32)
Nanga Parbat zdobyta zimą! Wielicki: Teraz pora na nas i K2
Zaloguj się
 • furious07

  Oceniono 83 razy 79

  Wielki szacunek dla p. Tamary Lunger. Zdecydować się na odwrót w takim miejscu może tylko b. mądry człowiek.

 • wgoornik

  Oceniono 41 razy 23

  po co ciągnęli tego boksera na szczyt?

 • glinda53

  Oceniono 31 razy 19

  Troche sledze i zazdroszcze tych przygod ,zebym byla mlodsza to kto wie ???teraz to w obozie max 1000m moge Wam gotowac pomidorowke ,jesli bedzie taka potrzeba .Pozdrawiam serdecznie zyczac udanej wyprawy.

 • adamu2000pl

  Oceniono 25 razy 11

  to ja się zgłaszam, od razu mówię, że nigdy nie byłem w taki wysokich górach, żeby nie było potem, że nie mówiłem

 • kikut5

  Oceniono 24 razy 6

  Zdobycie K2 zimą to zadanie dla Polaków. Jesteśmy najlepsi na świecie.

 • kikut5

  Oceniono 18 razy 6

  Legendarne K2. Kto wejdzie na szczyt zimą, ten przejdzie do historii.

  "Uważany za najtrudniejszy ośmiotysięcznik do zdobycia. K2 jest tak niebezpieczny przede wszystkim dlatego, że trudności techniczne (wspinaczkowe) w drodze na wierzchołek znajdują się bardzo wysoko, w okolicy 8000 metrów n.p.m.. To ostatni ośmiotysięcznik, którego nie udało się zdobyć zimą. Z powodu wysokiego odsetka wypadków śmiertelnych nazywany bywa Góra Morderca."

 • ozoo

  Oceniono 8 razy 2

  Ułożenie gwiazd wskazuje jednoznacznie, że na K2 zimą pierwsza wejdzie ekipa z Azji.

 • kuzyn.snowdena

  Oceniono 9 razy 1

  A jak tak z jesiennymi wejściami?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX