Darek Załuski szturmuje K2. Z kamerą na szczyt

Doświadczony polski himalaista i autor wielu górskich filmów Darek Załuski wyruszył w środę na kolejną wyprawę. Tym razem celem jest K2, drugi co do wysokości - i zdaniem wielu - najtrudniejszy z 14 ośmiotysięczników.

Polak będzie uczestnikiem wyprawy wybitnej austriackiej himalaistki Gerlinde Kaltenbrunner, którą tylko K2 dzieli od zdobycia Korony Himalajów. Godne podkreślenia jest to, że kompletuje ona koronę Himalajów bez pomocy tlenu z butli, co bardzo poważnie utrudnia wspinanie. Baskijka Edurne Passaban, która jako pierwsza kobieta na świecie zdobyła wszystkie ośmiotysięczniki globu, na Everest wchodziła z pomocą tlenu i dlatego planuje wrócić na najwyższy szczyt, by zdobyć go tym razem "na czysto".

Gerlinde walczy o to, by być druga kobietą z koroną Himalajów (drugim wśród mężczyzn był Jerzy Kukuczka) i pierwszą w kategorii "beztlenowców". W środowisku himalaistów takie wejścia należą do bardziej cenionych. Rozrzedzone powietrze spowalnia bowiem wspinanie, człowiek dużo szybciej się męczy, jest też większe niebezpieczeństwo choroby wysokościowej.

Skład ekspedycji K2 2011 jest bardzo mocny. Kaltenbrunner zwana z racji umiejętności i charyzmy następczynią Rutkiewicz, wspierać ma mąż Ralf Dujmovits, pierwszy Niemiec, który skompletował Koronę Himalajów. K2 atakować będą też dwaj zmotywowani Kazachowie: Maxut Żumajew i Wasilij Piwcow. Obaj mają po 13 ośmiotysięczników na liście zdobyczy. W ekipie jest też argentyński fotograf z "National Geographic" Tommy Heinrich, który prócz Darka będzie zajmował się dokumentowaniem wyprawy.

Załuska: Najlepsze zdjęcia są z wierzchołka!

- Choć to nie padło podczas rozmów, wiem, że zaproszono i w dużej części sfinansowano mój wyjazd, po to, bym jako operator nakręci to historyczne wejście. Dlatego mój bagaż prócz sprzętu wspinaczkowego pełen jest równie ciężkiego sprzętu filmowego - powiedział w rozmowie z off.sport.pl Darek Załuski.

- Czy to oznacza, że nie nastawiasz się, by wejść na szczyt? - zapytaliśmy.

- Ależ skąd, przygotowywałem się solidnie do wyjazdu, wchodząc m.in. na Ama Dablan (znany sześciotysięcznik - red.) i łapiąc aklimatyzację w bazie pod Mt. Everestem. A poza tym, czy mogą być lesze zdjęcia, niż te z wierzchołka - powiedział off.sport.pl Darek chwilę przed odlotem.

Wejście w rok po tragedii

Dla Austriaczki ta wyprawa jest szczególna nie tylko z powodu rekordu. To jej trzecie podejście do K2. Ubiegłoroczne skończyło się głośną tragedia.

6 sierpnia 2010 roku niemal na oczach Gerlinde, podczas mocowania poręczówki odpadł od ściany jej przyjaciel, 35-letni Szwed Fredrik Ericsson, znany narciarz ekstremalny. O tragedii spod K2 możesz przeczytać TUTAJ .

Wstrząśnięta wypadkiem himalaistka z trudem zeszła do obozu. W tym samym czasie o K2 walczył też Darek, Kinga Baranowska i Tamara Styś. Im również nie udało się wejść. W 2010 roku aż 57 alpinistów szturmowało szczyt, nie zdobył go nikt, a dwoje straciło na K2 życie.

Jak pisze na swej stronie Kaltenbrunner, długo dyskutowała z mężem i zastanawiali się, czy i kiedy wrócić pod K2. Ostatecznie zdecydowała, by zrobić to szybko, bo już w kolejnym roku.

Tym razem wybrała drogę północnym filarem od chińskiej strony. Jest bardziej pogodna, mniej narażona na lawiny śnieżne i kamienne niż wejście pakistańskie. Poza tym wybierając tę linię Austriaczka ominie słynną butelkę - wąski kuluar, wymagający umiejętności czysto wspinaczkowych ocenianych w skali trudności na V+, co na wysokości ponad 8200 metrów brzmi naprawdę ekstremalnie. To tam właśnie odpadł Szwed.

Opis drogi od chińskiej strony jest mniej szczegółowy niż wejścia pakistańskie, dlatego podczas planowanej długiej aklimatyzacji ekipa dokładne obejrzy ścianę przez lornety.

K2 - góra gór

Pierwszego polskiego wejścia i pierwszego na świecie kobiecego dokonała Wanda Rutkiewicz w słynnym 1986 roku, gdy na K2 zginęło kilkanaście osób.

Gerlinde Kaltenbrunner - urodzona 13 grudnia 1970 roku w Kirchdorf, austriacka alpinistka i himalaistka. Jej mąż jest niemieckim himalaistą, który skompletował wszystkie 14 ośmiotysięczników jako pierwszy Niemiec.

Spis wejść Gerlinde na ośmiotysięczniki :

6 maja 1998 - Czo Oju

14 maja 2001 - Makalu

10 maja 2002 - Manaslu

20 czerwca 2003 - Nanga Parbat (ściana Diamir)

28 maja 2004 - Annapurna (droga francuska)

25 lipca 2004 - Gaszerbrum I (Kuluar japoński)

7 maja 2005 - Sziszapangma (ściana południowa)

21 lipca 2005 - Gaszerbrum II (grań południowo-zachodnia)

14 maja 2006 - Kangczendzonaga (ściana południowa, drugie kobiece wejście na szczyt)

12 lipca 2007 - Broad Peak

1 maja 2008 - Dhaulagiri

20 maja 2009 - Lhotse

23 maja 2010 - Mt. Everest (od strony Tybetu).

K2 próbowała zdobyć w roku 2007 drogą Cesena i 2010 drogą klasyczną.

Wojtek Fusek

Copyright © Agora SA