XV Memoriał Piotra Malinowskiego: skialpinizm w Tatrach

Największe w Polsce zawody skialpinistyczne, narciarstwo wysokogórskie w sercu Doliny Gąsienicowej. Tak zapowiada się XV Memoriał Piotra Malinowskiego w skialpinizmie. Zawody już 21 kwietnia.

Dołącz do nas na Facebooku

Uczestnicy będą mieli do wyboru trzy trasy. Doświadczeni zawodnicy rywalizować będą na szlaku, który prowadzi ze schroniska Murowaniec przez Przełęcz Liliowe, Przełęcz Świnicką, Czerwone Stawki, Karb, Czarny Staw Gąsienicowy, Zawrat, Mały Kozi, rejon Wielkiego Stawu, Kozią Przełęcz, z powrotem do Murowańca.

Natomiast początkujący narciarze wysokogórscy będą mogli spróbować swoich sił na trasie z Murowańca przez Przełęcz Liliowe, Suchą Przełęcz, Dolną Stację Gąsienicową, Karb, z powrotem do schroniska Murowaniec.

Memoriał Piotra MalinowskiegoMemoriał Piotra Malinowskiego Fot.: Tatrateam.com

Impreza na trwałe wpisała się do kalendarza zawodów w skialpinizmie. W ubiegłym roku zyskała nawet rangę Finału Pucharu Świata ISMF. Tegoroczne zmagania będą finałem Pucharu Polski w narciarstwie wysokogórskim.

Zawody poświęcone są pamięci Piotra Malinowskiego, wybitnego skialpinisty i taternika. Piotr Malinowski urodził się 31 marca 1944 roku w Pińczowie. Wspinaczkę rozpoczął w wieku 13 lat. Wspinał się w Alpach, Pamirze, Hindukuszu, Kaukazie, w Andach, Himalajach i górach Norwegii. Od 1963 był członkiem Polskiego Związku Alpinizmu, gdzie uzyskał stopień starszego instruktora. w 1967 roku został przewodnikiem tatrzańskim, później także instruktorem PZN, a w 1968 ratownikiem tatrzańskim. W latach 1987-93 był Naczelnikiem, Grupy Tatrzańskiej GOPR-u, a po reorganizacji TOPR-u.

Piotr MalinowskiPiotr Malinowski Fot.: Absolwencilo-zakopane.pl

Piotr Malinowski był również jednym z najaktywniejszych uczestników zawodów w skialpinizmie , zarówno w Polsce, jak i za granicami. Wykonał wiele trudnych zjazdów wysokogórskich, m.in. z Mylnej Przełęczy przez Komin Drewnowskiego do Czarnego Stawu.

Do uprawiania narciarstwa wysokogórskiego zachęcał wielu młodych ratowników, dla których był autorytetem. Zawsze służył radą, pomocą. Zmarł w Krakowie 26 maja 1995 roku.

O memoriale upamiętniającym Piotra Malinowskiego możesz przeczytać TUTAJ.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.