Festiwal Wrakowy: gratka dla miłośników podwodnej przygody

Podwodne eksploracje, odkrycia nieznanych wraków, projekcja filmu z ekspedycji na Gallipoli, prawda o zatonięciu Titanica, nowości sprzętowe w nurkowaniu wrakowym i warsztaty fotograficzne! Tak zapowiada się III Łódzki Festiwal Nurkowania Wrakowego! Impreza już 25 lutego!

Dołącz do nas na Facebooku

Prelekcje

Richie Kohler w pogoni za cieniem

W 1991 roku u wybrzeży New Jersey zespół nurków odkrywa i eksploruje nieznany dotąd wrak. Niemiecki U-boot - zagadka, którego tajemnicy nie był w stanie wyjaśnić ani niemiecki, ani amerykański rząd, ani również żaden historyk i ekspert. Zadania tego podjęła się grupa nurków wrakowych pod  przewodnictwem  Richie Kohlera i Johna Chattertona. Przedsięwzięcie kosztowało sześć długich lat pracy i życie trzech nurków, aby w końcu zidentyfikować cyfry przy tajemniczym U-?

Titanic: Zagubione szczątki

Jeden z największych, a na pewno najbardziej sławny wrak współczesnej historii - RMS Titanic. Prawie sto lat upłynęło od bezprecedensowej katastrofy, a statek marzeń, który zatonął podczas swojego dziewiczego rejsu nadal urzeka wyobraźnię i ciekawość ludzi. W 2005 roku ekspedycja prowadzona przez Richie Kohlera i Johna Chattertona, złożona z najlepszych w swoich dziedzinach ekspertów rzuciła nowe światło na wrak Titanica. Wykonana seria nurkowań batyskafem MIR na głębokość 3800 metrów przyniosła nowe zaskakujące dowody, na to co naprawdę wydarzyło się tej feralnej nocy 15 kwietnia 1912 roku i dlaczego tak wielu ludzi zginęło.

Dziewicze wraki

Leigh Bishop opowie o swojej przygodzie w odkrywaniu nowych wraków, o tym jak nurkowie identyfikowali poszczególne wraki. Bishop omówi także jaka przez te długie lata nastąpiła ewolucja sprzętu nurkowego wykorzystywanego do eksploracji. Dowiecie się o szczegółach technicznych i metodach, które doprowadziły do identyfikacji odnalezionych wraków. Zobaczycie fotografie z nad i pod wody z prywatnej kolekcji autora, zdjęcia niesamowitych przedmiotów wydobytych z eksplorowanych wraków, przedmiotów, które teraz są eksponowane w wielu muzeach. Jest to prezentacja przedstawiająca esencję prawdziwego nurkowania wrakowego.

Piotr Nykiel o Dardanelach

Operacja Dardanelska, która rozegrała się miedzy 19 lutego a 18 marca 1915 roku była największą w dziejach konfrontacją okrętów z zespołem fortyfikacji nadbrzeżnej i zagród minowych. Starcie to zakończyło się spektakularnym zwycięstwem Imperium Osmańskiego, a jednocześnie kompromitującą porażką Wielkiej Brytanii i Francji. Bezpośrednim skutkiem nieudanej próby sforsowania tureckich cieśnin przy pomocy samych okrętów był desant wojsk Ententy na Półwysep Gallipoli, a w jego następstwie niezwykle krwawe walki lądowe miedzy 25 kwietnia 1915 a 9 stycznia 1916. Również i to przedsięwzięcie militarne zakończyło się porażką zachodnich aliantów. Autor najbardziej obszernej monografii na temat działań morskich w Dardanelach (18 marca 1915), jaka ukazała się do tej pory na świecie, dr Piotr Nykiel z Zakładu Turkologii UJ nakreśli tło historyczne tych wydarzeń i omówi wyniki badań, które w 2011 roku przeprowadziła na wrakach wokół Półwyspu Gallipoli ekipa polskich płetwonurków.

Gallipoli na filmie

Na festiwalu odbędzie się również premierowy pokaz filmu dokumentalnego z pierwszej polskiej ekspedycji nurkowej na Gallipoli. Członkowie ekspedycji postawili sobie za cel dodarcie do jak największej liczby wraków statków, które zatonęły w Dardanelach oraz wokół Półwyspu Gallipoli w latach 1914-1916.

Wyprawa została zrealizowana we wrześniu ubiegłego roku. W ekspedycji pod kierownictwem Piotra Wytykowskiego i Romana Zajdera udział wzięli: Piotr Nykiel, Tomasz i Anna Stopyra, Aleksander Ostasz, Arkadiusz Kasjański, Jakub Trębacz, Grzegorz Frass, Robert Piąsta oraz Katarzyna i Dariusz Pietruszka.

Warsztaty

Tomasz Stachura o ogrzewaniu w nurkowaniu

Ogrzewanie staje się coraz bardziej popularną częścią wyposażenia nurka. Jedni traktują, to jako miły gadżet dla innych jest to dodatek podnoszący komfort nurkowania, a dla nurków eksploratorów ogrzewanie jest niezbędne do przeprowadzenia długotrwałych nurkowań. Masowe zainteresowanie systemami grzewczymi rodzi tez nowe pytania. Jak zabezpieczyć się w przypadku utraty jednej z części systemu oraz jakie są niebezpieczeństwa związane z używaniem ogrzewania. Podczas warsztatów nasz gość postara się odpowiedzieć na te i inne pytania.

Łukasz Piórewicz o nowościach sprzętowych w nurkowaniu wrakowym

Nurkowanie wrakowe z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Morze Bałtyckie dzięki swoim unikalnym właściwościom stanowi idealne środowisko dla spoczywających na dnie wraków. W Bałtyku nurkujemy od dziesiątek lat i tak samo długo ewoluuje sprzęt niezbędny do komfortowego nurkowania w jego warunkach. Na prezentacji Łukasz Piórewicz przedstawi jaki sprzęt nurkowy jest używany na dzień dzisiejszy i w jakim kierunku rozwija się konfiguracja nurka wrakowego.

Marcina Trzcińskiego fotografia podwodna

Fotografia podwodna z racji specyfiki środowiska w jakim jest wykonywana znacznie różni się od tego do czego przywykliśmy wykonując tradycyjne zdjęcia na powierzchni. Fotografia wrakowa ze względu na duże obiekty, które chcemy ująć w kadrze i ograniczoną widoczność  jest jeszcze bardziej zaawansowana wymagająca większej wiedzy i doświadczenia. Na prezentacji dowiecie się jak fotografować pod wodą, a przede wszystkim jak fotografować wraki. Prezentacja bogato ilustrowana zdjęciami z różnych akwenów i różnych warunków panujących pod wodą pomoże Wam lepiej poznać i zgłębić tajniki tej wiedzy.

Chcesz poznać prawdę o zatonięciu Titanica, zobaczyć filmową dokumentację ekspedycji na Gallipoli, dowiedzieć się jak identyfikować wraki! Chciałbyś dowiedzieć się jak fotografować pod wodą, jaki sprzęt jest niezbędny do nurkowania na wrakach i jak rozpocząć przygodę z rebreatherami! Weź udział w III Łódzkim Festiwalu Nurkowania Wrakowego! Impreza już w sobotę 25 lutego!

Szczegóły na oficjalnej stronie festiwalu!

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.