Zakończenie sezonu nurkowego. Aukcja na rzecz "Nautiki"

Już w najbliższą sobotę 6 października w Krakowie odbędzie się Wielkie Zakończenie Sezonu Nurkowego. Impreza połączona będzie z aukcją na rzecz Stowarzyszenia Centrum Turystyki Podwodnej "Nautica". Dochód z aukcji przeznaczony będzie na szkolenie nurków niepełnosprawnych.

Weź udział w Zakończeniu Sezonu Nurkowego i podziel się wrażeniami na Facebooku

- Zgodnie z ponad 10-letnią tradycją, dochód z aukcji zostanie przeznaczony na szkolenia nurkowe dla osób z niepełnosprawnością i organizację nurkowych obozów szkoleniowych dla kursantów, którzy ukończyli basenową część szkolenia. Tym razem uczestnicy imprezy będą się bawić na Dzikim Zachodzie. Na parkiecie pojawią się przystojni kowboje i dzielne kowbojki, szybcy rewolwerowcy, rdzenni Indianie, porywcze rumaki, barmani z salonu, seniory i seniority, kaktusy... i nie tylko! Przedmiotem licytacji będą jak zwykle fotografie i pamiątki z wypraw i wyjazdów nurkowych - poinformował Piotr Stós, współzałożyciel i wiceprezes Centrum Turystyki Podwodnej "Nautica".

Nurkowanie niepełnosprawnychNurkowanie niepełnosprawnych Fot.: Piotr Stós / Stowarzyszenie Nautica

Zabawa na Dzikim Zachodzie rozpocznie się około godz. 21.00 w krakowskim Centrum Konferencyjno-Bankietowym Reduta.

***

Stowarzyszenie Centrum Turystyki Podwodnej "Nautica" zostało założone, by pomóc ludziom niepełnosprawnym przezwyciężyć ruchowe ograniczenia własnego ciała, uwierzyć we własne siły i odnaleźć nową drogę życiową. "Woda nie tylko podtrzymuje i unosi, ale przy odpowiedniej temperaturze zmniejsza napięcie mięśniowe, co sprzyja sprawniejszemu niż na lądzie wykonywaniu ruchów. Wspomniane właściwości wody dały podstawę do stworzenia techniki terapeutycznej, nazywanej metodą Hallwika od nazwiska założyciela pierwszego klubu pływackiego dla niepełnosprawnych" - czytamy na stronie internetowej stowarzyszenia.

Nurkowanie niepełnosprawnychNurkowanie niepełnosprawnych Fot.: Piotr Stós / Stowarzyszenie Nautica

Kursy nurkowe organizowane przez Nauticę adresowane są zarówno do dzieci, młodzieży, jak i dorosłych. Szkolenie składa się z dwóch etapów - zajęć na basenie oraz ćwiczeń na wodach otwartych. W zajęciach udział mogą brać osoby z urazami rdzenia kręgowego, porażeniem mózgowym, po amputacjach i z innymi dysfunkcjami fizycznymi. Najistotniejszym wymogiem stawianym osobom zainteresowanym nurkowaniem jest umiejętność pływania i brak lęku przed wodą.

"Nurkowanie jest doskonałą, choć nadal mało znaną, formą aktywności dla osób niepełnosprawnych. Swobodne poruszanie się w toni wodnej daje poczucie niezależności, co ma szczególne znaczenie dla osób spędzających większość swojego życia na wózkach inwalidzkich, a także posiadających inne ograniczenia fizyczne. Nurkowanie pomaga odkryć nieznane dotąd możliwości ruchowe własnego ciała, uwierzyć we własne siły i przekroczyć barierę fizycznej niepełnosprawności. Zanurzenie w podwodnym świecie dla niektórych może być momentem przełomowym, a dla wielu pasją na całe życie" - podkreśla Katarzyna Ombach, instruktor nurkowania Handicapped Scuba Association i CMAS.

Dowiedz się więcej o działalności Stowarzyszenia "Nautica".

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.