Rekord BASE: Valery Rozov dokonał pierwszego skoku w górach Kaukazu

Wspinacz i spadochroniarz Valery Rozov skoczył ze szczytu Uszba (4710 m n.p.m.) w Swanetii. Rosjanin dokonał tym samym pierwszego w historii BASE Jumpu w górach Kaukazu i w Gruzji.

Dołącz do nas na Facebooku

- Zawsze marzyłem, by wspiąć się na "Matterhorn Kaukazu”, jak nazywają Uszbę i dokonać pierwszego skoku z jej szczytu. To był mój pierwszy projekt w Gruzji. Jestem bardzo szczęśliwy, że pokonałem wszystkie trudności stojące na mojej drodze - powiedział Valery Rozov. - To było wspaniałe doświadczenie, w którym odkryłem mistycyzm Uszby - dodał skydiver.

valery rozov, skydiving, felix baumgartner. gary connery, euro big way camp

W ekspedycji, obok Rozova, udział brali Rosjanie Alexander Ruchkin i Oleg Khvostenko, fotograf Thomas Senf ze Szwajcarii oraz filmowiec Nika Lebanidze z Gruzji. Wyprawa rozpoczęła się 29 czerwca i trwała osiem dni.

Po dwóch dniach wspinaczki południową ścianą Uszby, 6 lipca o godz. 06.30 Valery Rozov skoczył z wysokości 4300 m n.p.m. Podczas spadania jego prędkość dochodziła do 200 km/h. Po 65 sekundach lotu swobodnego z użyciem specjalnego kombinezonu wingsuit Rosjanin wylądował 1350 metrów niżej.

valery rozov, skydiving, felix baumgartner. gary connery, euro big way camp

To kolejne zakończone sukcesem spadochronowe przedsięwzięcie Roznova. Skydiver 25 maja wykonał skok ze szczytu Shivling położonego na wysokości 6543 m n.p.m. w indyjskiej części Himalajów. Tym samym Rosjanin ustanowił rekord świata w najwyższym skoku BASE.

Rekord świata w BASE: Valery Rozov skoczył ze szczytu Himalajów!