Skąd się wzięły rolki?

Kolebką łyżworolek z całą pewnością jest Europa, a główną przesłanką do ich skonstruowania była chęć przedłużenia możliwości ślizgania się po zamarzniętych kanałach dzisiejszych państw Beneluxu.

Pierwsza wzmianka o łyżworolkach pochodzi z pierwszej połowy XVIII wieku. Prawdopodobnie wtedy to właśnie Holender, niejaki Hans Bruckner, skonstruował pierwsze na świecie "łyżwy do jazdy po ziemi".

Jako pierwszy patent na łyżworolki uzyskał w 1815 roku Jeanie Garcin (znany w ówczesnych czasach francuski łyżwiarz). Jego wynalazek opierał się na prostej konstrukcji składającej się z deseczki do której przytwierdzone były kółka, hamulec i rzemień, za pomocą którego mocowano łyżworolkę do stopy.

Łyżworolki w obecnym kształcie pojawiły się na świecie w 1979 roku za sprawą braci Brennana i Scotta Olsenów (amerykańskich hokeitów z Minneapolis), którzy zainspirowani starymi rycinami łyżworolek postanowili nadać im "new design". Wynalazek braci Olsen bardzo szybko stał się przebojem, a używane obecnie łyżworolki różnią się od niego tylko nieznacznymi modyfikacjami. Obecnie rolkarstwo czynnie uprawia kilkadziesiąt milionów ludzi na całym świecie. Na przestrzeni lat rolki ewoluowały i zaczęto tworzyć rolki specjalnie przystosowane do różnych stylów jazdy: speed, slalom, freeride, aggresive, nordic, fitness.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.