Agresywnie na rolkach

Na początku lat 90. XX wieku, grupa rolkarzy z Kalifornii zainspirowana jazdą na deskorolce w opuszczonych basenach, zaczęła próbować swoich sił w basenach i pierwszych skateparkach. W szybkim tempie ich fascynacja jazdą na poręczach i murkach oraz skoki opanowała cały świat i rozpoczął się szybki rozwój tej dyscypliny.

Popularność jazdy agresywnej doprowadziła do organizacji różnego rodzaju objazdów (filmy z serii HOAX), pokazów profesjonalnych skaterów, organizacji zawodów (Aggressive Skating Association) i promocji sportu w mediach. W połowie lat 90. XX wieku rolki agresywne przeżywały swój rozkwit na całym świecie, wtedy też zawitały na stałe w Polsce.

W 1995 roku tuż po pierwszych zawodach X-Games, grupa warszawskich rolkarzy złapała bakcyla jazdy agresywnej i rozpoczęła popularyzację rolkarstwa w Polsce. Pod koniec lat 90. rolkarzy agresywnych w Polsce można było spotkać prawie w każdym mieście, organizowano duże imprezy, takie jak Lurys Cup w Łodzi czy Kędzierzynie Koźlu, istniały profesjonalne teamy podróżujące po całej Polsce i promujące jazdę na rolkach.

Spadek globalnej popularności rolkarstwa na początku XXI wieku udzielił się też Polskiej scenie, jednak tak jak na całym świecie pozostały grupy, które z pasją i zajawką ślizgały się po poręczach. Wtedy też zrodziła się idea organizacji corocznego spotkania polskich rolkarzy agresywnych w Trójmieście, szerzej w środowisku znany jako Rollfest.

Rollfest odbywa się po dziś dzień i zawsze jest okazją do spotkania starych znajomych i jazdy z ludźmi, których wcześniej znało się tylko z forów internetowych. Od 2005 roku wraz z odrodzeniem się sceny rolkowej na świecie rolki w Polsce zyskują sobie coraz większą popularność. Działalność Stowarzyszenia Kulturalno-Sportowego "Green", poprzez organizację objazdów z zagranicznymi rolkarzami, organizowanie zawodów i pokazów, znacznie przyczyniła się i przyczynia do rozwoju rolkarstwa w Polsce.

Copyright © Agora SA