Sport.pl

Wystawa Memoriału im. Piotra Morawskiego ''Miej odwagę!'' w Agorze

Od 1 kwietnia do 5 maja w holu głównym siedziby Wydawnictwa Agora (ul. Czerska 8/10 w Warszawie) można oglądać wystawę fotograficzną przedstawiającą dotychczasowe edycje ?Miej odwagę!? Memoriału Piotra Morawskiego oraz wyprawy zrealizowane przez jego laureatów. Mecenat nad wystawą objęła marka Samyang, producent obiektywów fotograficznych i filmowych.

„Miej odwagę” to projekt grantowy, swoisty inkubator podróżników, który od 2010 roku wspiera i promuje początkujących globtroterów. Idea Memoriału zrodziła się z potrzeby i chęci upamiętnienia wybitnego wspinacza i himalaisty Piotra Morawskiego, który zginął na Dhaulagiri w 2009 roku.

Zainicjowany przez Olgę Morawską Memoriał, inspiruje podróżników do naśladowania odwagi Piotra w spełnieniu marzeń: „Po śmierci Piotrka długo zastanawiałam się, czy mogę zrobić coś, co na lata ocali jego postać od zapomnienia. Nie chodziło mi już tylko o uchronienie od zapomnienia historii Piotra czy jego dokonań, ale bardziej o propagowanie podejścia do życia jakie go cechowało. A także o ocalanie wartości, jakie reprezentował, jego odwagi, wytrwałości i optymizmu. Pomyślałam o ufundowaniu nagrody imienia Piotrka dla ludzi z pasją i ciekawymi pomysłami. Uznałam, że najbardziej do postaci, jaką był Piotrek będzie pasować nagroda, która daje szansę komuś odważnemu i ciekawemu świata zrealizować swój pomysł, swoje marzenie.”

Marka Samyang, producent wysokiej klasy obiektywów fotograficznych i filmowych, został partnerem jednej z najciekawszych tego typu inicjatyw społecznych w Polsce. Samyang objął mecenat nad wystawą, którą przez cały kwiecień można oglądać w Warszawie, przy ul. Czerskiej 8/9 - w holu głównym biurowca Agora.

Fotografie, które weszły w skład wystawy przedstawiają laureatów trzech poprzednich edycji Memoriału oraz ich zwycięskie wyprawy. Prezentują dokonania eksploratorskie i sportowe z tak egzotycznych kierunków jak trudno dostępne dorzecza Rio Cunucunuma w Wenezueli, zapomniane Góry Tibesti w północnym Czadzie czy kraje basenu Morza Czarnego i Kaspijskiego. Wystawę będzie można obejrzeć w największych miastach Polski w ciągu całego 2014 roku.

Marka Samyang od lat wychodzi naprzeciw rosnącemu zapotrzebowaniu na wysokiej klasy optykę fotograficzną i filmową. Swoją ofertę kieruje do zawodowych filmowców, fotografów, jak i pasjonatów. Obiektywy Samyang znalazły ogromne uznanie w środowisku fotograficznym i filmowym, dzięki jakości porównywalnej z największymi markami oraz przystępnej cenie. Samyang został doceniony m.in. na największych, międzynarodowych festiwalach i imprezach: Camerimage 2013, Focus on Imaging 2012, Photokina 2012 czy Roadshow 2013.