11. Warszawski Przegląd Filmów Górskich. Hayat, Bielecki, Kaczkan i inni

Impreza odbędzie się w dniach 11-14 XII 2014 r. w kinie Wisła (pl. Wilsona 2). Jak zwykle będzie to wspaniała okazja, by obejrzeć najciekawsze i najnowsze filmy górskie zarówno polskie, jak i zagraniczne, a także posłuchać opowieści wybitnych wspinaczy.

Filmy

Szczególnie chcemy polecić Państwu wielokrotnie nagradzany film Valley Uprising z cyklu Reel Rock Tour 2014. Ten niezwykły obraz opowiada o historii wspinania ( i nie tylko) w Yosemitach - od żmudnej wielkościanowej „ślusarki” poprzez uklasycznianie kolejnych dróg, od imponującego i szalonego żywicowania do skoków BASE i slacka. Jest to również film o przemianach obyczajowych, sposobie życia, umiłowaniu wolności, bandzie wspaniałych i oryginalnych ludzi. O życiu na krawędzi, o pierwszych odhaczeniach, imprezach, handlu trawką i zabawie w kotka myszkę ze strażnikami parku opowiadają dawni mistrzowie - Royal Robbins, Ron Kauk, John Long, a także działający w Yosemitach dziś, m. in. Alex Honnold, miłośnik wielkościanowej wspinaczki solo i „na żywca”, Steph Davis czy Dean Potter. Ogromną zaletą filmu Valley Uprising jest to, że można zasiąść do jego oglądania, nic nie widząc o ani o wspinaniu, ani o Yosemitach, a wyjść z projekcji z pełną i uporządkowaną wiedzą. A przy tym doskonale się bawić.

Niezwykle interesująco zapowiada się film Everest. Poza krańcem świata w formacie 3D. Dzięki najnowszym zdobyczom techniki będziemy mogli śledzić zmagania pierwszych zdobywców najwyższej góry na świecie - Edmunda Hillary'ego i Tenzinga Norgaya - czując się tak, jakbyśmy byli tam z nimi.

Kolejnym godnym polecenia filmem jest Cerro Torre. A Snowball's Chance in Hell, również wielokrotnie nagradzany na festiwalach filmów górskich na całym świecie, przestawiający heroiczne zmagania z Cerro Torre jednego z najlepszych wspinaczy współczesnej doby, Davida Lamy, który próbuje dokonać pierwszego klasycznego przejścia kultowych dróg na północno-zachodniej ścianie, tak zwanej Drogi przez Komporesor Cesare Maestriego.

Obraz Stopy na hrebeni Pavola Barabáša to relacja z zimowego przejścia Grani Tatr, bez wspomagania z zewnątrz, a film Into the mind pokazuje nie tylko brawurowe wyczyny narciarskie, ale też próbuje przeniknąć do umysłów mistrzów narciarskiej akrobacji.

Z polskich produkcji polecamy nowy film Jerzego Porębskiego Zakopiańczycy o niezwykłych dokonaniach zakopiańskich himalaistów - Macieja Berbeki, Macieja Pawlikowskiego, Ryszarda Szafirskiego i innych. Do Zakopanego wrócimy jeszcze dzięki filmowi Władysław hrabia Zamoyski - Pan z Wielkopolski - władca Tatr, nawiązującemu m.in. do słynnego o sporu o Morskie Oko. Powstał też nowy pełnometrażowy film o Jerzym Kukuczce Jurek, w którym mamy możliwość prześledzenia rozwoju jego błyskotliwej kariery, widzianej oczami polskich himalaistów oraz samego Reinholda Messnera.

W programie przeglądu znajdą się również unikalne archiwalia, jak na przykład pierwszy film górski Matterhorn 1901, a także The Climb, fabularyzowany pełnometrażowy film kanadyjski o pierwszej wyprawie na Nanga Parbat, która zakończyła się sukcesem (1953 rok), koncentrujący się na heroicznym wejściu na szczyt Hermanna Buhla.

Spotkania na szczytach

Ważnym punktem naszego programu są spotkania z alpinistami i podróżnikami. Będziemy mogli zapoznać się z relacją Marcina Kaczkana z tegorocznego wejścia na K2, nawiążemy też do osiągnięć naszych himalaistów na spotkaniu po tytułem „Złote lata polskiego himalaizmu”. W roli narratora wystąpi były prezes Polskiego Związku Alpinizmu - Andrzej Paczkowski, a wśród jego gości znajdą się: Anna Czerwińska, Wojtek Brański, Leszek Cichy, Janusz Majer i Ryszard Szafirski (korespondencyjnie z Kanady). Każda z tych osób opowie o wybranym aspekcie himalaizmu tamtych czasów.

Z pewnością interesujące będzie spotkanie z Adamem Bieleckim, który tym razem opowie o tegorocznej wyprawie na Kangczendzongę, a także o planach zimowej wyprawy na K2. Miłośnicy Andów będą mogli zaś wysłuchać prezentacji Wojciecha Lewandowskiego, alpinisty i zarazem autora kilku książek o historii zdobywania andyjskich szczytów. Znana dziennikarka i alpinistka Monika Witkowska przybliży nam góry nieco niższe - McKinley i Karstensz Pyramid, tworzące Koronę Ziemi. Z pewnością będzie to bardzo emocjonalna narracja, jako że autorka pokazu stanęła na wierzchołku Karstensza pod koniec listopada br.

Odwiedzi nas także gość z zagranicy, Pakistańczyk Karim Hayat - uczestnik wypraw, w których brali udział Polacy. Opowie on o swoich rodzinnych górach - Karakorum.

Podobnie jak w ubiegłych latach będziecie mogli Państwo odwiedzić stoiska z wydawnictwami górskimi, przygotowaliśmy też upominki od sponsorów do rozlosowania wśród publiczności.

Kontakt z organizatorem: tel. 22 855 02 38, 509 407 902 (Roman Gołędowski)

e-mail:  goledowski@poczta.onet.pl, www.przeglad.turnia.pl , www.annapurna-info.pl

www.nowekino.pl/kina/wisla/ tel. do kasy kina: 22 839 23 65

Ceny biletów na pojedyncze seanse: czwartek 16 zł, piątek 18 zł, sob., niedz. 20 zł (z wyjątkiem sob. godz. 18.30 i 20.30 - 25 zł, niedz. godz. 14.00 - 22 zł).

Karnety na całość (12 seansów): 130 zł

jednodniowe (sob. lub niedz.): 60 zł

Sprzedaż biletów na stronie internetowej i w kasach kina Wisła od 28.11.2014 roku.