Miej odwagę! Zdobądź pieniądze na wyprawę marzeń

- Łatwo jest napisać projekt wyprawy na K2, ale organizacja i wykonalność takie wyprawy to już inna sprawa. Szukamy ludzi nietuzinkowych, ale myślących - mówi Olga Puncewicz, założycielka Memoriału im. Piotra Morawskiego ''Miej odwagę!''. Termin nadsyłania zgłoszeń kończy się 31 stycznia.

ZGŁOŚ WYPRAWĘ! MASZ CZAS DO 31 STYCZNIA >>

Celem Memoriału im. Piotra Morawskiego ''Miej odwagę!'' jest wsparcie finansowe i sprzętowe interesujących projektów podróżniczych, poznawczych i eksploratorskich, wspinaczkowych, narciarskich czy żeglarskich oraz promocja nieznanych, początkujących podróżników. Piotr Morawski był jednym z najlepszych polskich himalaistów ostatnich lat. Zdobył sześć ośmiotysięczników, jako pierwszy człowiek wszedł (z Simone Moro) w zimie na Sziszapangmę. Zginął w 2009 roku w szczelinie lodowcowej podczas wyprawy na Dhaulagiri.

Memoriał wymyśliła jego żona, Olga. Chciała, by pamięć po Piotrze przetrwała. Ale nie jako pomnik - Oldze chodziło o propagowanie podejścia, jakie do życia miał jej mąż. 24 listopada ruszyła piąta edycja memoriału, który promuje ludzi odważnych i ciekawych świata.

- Świat jest do zdobycia i do odkrycia. Trzeba być tylko na to dobrze przygotowanym. Uczestnicy memoriału muszą mieć świadomość realiów miejsca, do którego chcą trafić. Muszą zebrać o nim porządną dokumentację i wiedzieć, co dokładnie chcą zrobić. Bez odrobiny niebezpieczeństwa, robienia rzeczy nietuzinkowych, nie ma przygody. I tak myślących ludzi szukamy. Chcemy uczyć realnego spojrzenia na podróżowanie. - mówi Olga Puncewicz.

Dotychczasowi zwycięzcy memoriału to: Stefan Czarniecki, który na kajaku eksplorował dziewicze rejony Amazonii; Szymon Kowalczyk, który zapuścił się w mało znane Góry Tibesti w północnym Czadzie; Małgorzata Kołacz, Maciej Lewandowski i Aleksander Lewandowski, którzy z pięcioma deskami (kitesboard, wakeboard, snowboard, longboard i surfboard) ruszyli Volkswagenem T3 w podróż dookoła Morza Czarnego oraz Katarzyna Kosarzycka, Piotr Rożek i Dariusz Dudzik, którzy przepłynęli kajakiem prawie całą Lenę.

Co zrobić, by wziąć udział w memoriale? Projekty można zgłaszać do 31 stycznia 2015 roku poprzez formularz na stronie www.miejodwage.pl . Do rywalizacji stanąć mogą uczestnicy w maksymalnie trzyoosobowych zespołach. Zgłoszone projekty podróżnicze nie mogą trwać dłużej niż dwa miesiące, a ich realizacja musi rozpocząć się jeszcze w 2015 roku.