Mistrzostwa Polski w Halfpipe'ie i Slopestyle'u 2013. Relacja zawodników

Pod koniec zeszłego tygodnia we francuskiej miejscowości Les 2 Alpes odbyły się zawody rangi międzynarodowych mistrzostw Polski FIS w snowboardowej konkurencji halfpipe. Nie obyło się bez kontrowersji, ale biorac pod uwagę poprzednie lata, sukcesem jest już samo zorganizowanie imprezy.

Pierwsze miejsce zajął Tomek Wolak, który choć zaprezentował dobry przejazd, nie krył swojego zdziwienia -

"Zwycięstwo powinno cieszyć, ale nie mogę zgodzić się z wynikami. Michał Ligocki pokazał dużo lepszy przejazd, a wylądował na drugim miejscu. To, że wykonałem więcej skoków nie oznacza, że powinienem wygrać z wyższymi i trudniejszymi technicznie trickami."

Sam Ligocki nie komentował wyników i przypomniał, że najważniejsze jest to, że w ogóle odbyły się polskie zawody w tej konkurencji -

"Fajnie, że zorganizowane zostały mistrzostwa Polski w halfpipie bo nie udawało się to przez ostatnie kilka lat. Mam nadzieję, że na kolejne nie będziemy musieli czekać tak długo jak ostatnio."

Michał przypomina też, że najważniejszym jego celem w tym sezonie było spełnienie wszelkich kryteriów wymaganych do kwalifikacji na Igrzyska Olimpijskie w Sochi w 2014 roku. Cel ten udało mu się osiągnąć już w czasie ostatniego startu w Pucharze Świata FIS w Sierra Nevada, gdzie zajął dobre 16. miejsce.

W Les 2 Alpes rozegrana została także konkurencja slopestyle. Do dyspozycji zawodników oddane zostały dwie średniej wielkości skocznie i pole jam. Tu bez żadnych wątpliwości najlepszy był Tomek Wolak, drugie miejsce zajął jego młodszy brat Kuba, a trzecie Marcin Kilar. Co ciekawe, były to już drugie mistrzostwa Polski w slopestyle'u, w których brał udział Tomek w tym sezonie! Zawody we Francji wpisane zostały do kalendarza FIS, dlatego na liście wyników zakopiańczyka znajduje się teraz 4. miejsce w Mistrzostwach Polski w Slopestyle'u 2013 i 1. miejsce w Międzynarodowych Mistrzostwach Polski w Slopestyle'u 2013.

W Les 2 Alpes pojawiła się także Kasia Rusin, koleżanka Michała i Tomka z teamu burn. Był to pierwszy start mistrzyni świata juniorów w slopestyle'u FIS z 2012 roku po kontuzji kolana, której nabawiła się w czasie treningu w USA na początku sezonu. Mimo to udało jej się zająć pierwsze miejsce w slopestyle'u przed swoją siostrą Agnieszką i Julią Piasecką oraz drugie miejsce w halfpipie, gdzie wygrała Piasecka, a trzecia była Joanna Zając.

"Jestem zadowolona, szczególnie że były to moje pierwsze dni na desce po kontuzji. Nie mogłabym sobie wyobrazić lepszego powrotu. Do tego mieliśmy do dyspozycji przyzwoite skocznie i dopisała pogoda! Bardzo się cieszę, że jestem już znowu na śniegu i mogę rozpocząć treningi!"- podsumowała pobyt w Les 2 Alpes Kasia.