Ocean Freeride czyli z wiatrem do brzegów Antarktydy śladami Amundsena

Eksploracja amazońskiej dżungli, surfing na lazurowych falach oceanu, wspinaczka na najwyższy szczyt Ameryki Południowej, szybowanie w chmurach na lodowy kraniec świata, Antarktydę. Tak zapowiada się wyprawa Ocean Freeride - niezwykła podróż pięciu śląskich żeglarzy zainspirowana dokonaniami norweskiego polarnika Roalda Amundsena.

Roald Amundsen - legendarny polarnik

Niemal bezludne tereny skute wiecznym lodem. Wyspy, cieśniny, zatoki, które kryją niesamowitą i często tragiczną historię - historię śmiałków, którzy próbowali ujarzmić te niegościnne tereny. Miejsca gdzie kończyły się wyprawy wielkich odkrywców: Davisa, Rossa, Franklina i wielu innych, którzy wpisali się w historię odkryć polarnych. Ten tajemniczy świat lodów od dzieciństwa fascynował Roalda Amundsena, budził w nim szacunek i podziw dla śmiałków, którzy stracili życie walcząc o poznanie nieznanego. Norweski polarnik tak opisywał Antarktydę po odkryciu pasma górskiego Królowej Maud:

"Połyskująca biel, lśniący błękit, krucza czerń, ta ziemia w słonecznym świetle wygląda bajkowo. Wzniesienie za wzniesieniem, szczyt za szczytem - spękany, jak żaden na naszej planecie, leży dotąd nieoglądany, nietknięty ludzką stopą dziki ląd".

To właśnie Amundsen jako pierwszy w historii zdołał zmierzyć się z lodami Arktyki. W latach 1903/1906 statek "Gjöa", którym dowodził polarnik przedarł się zwycięsko przez groźne wody Przejścia Północno-Zachodniego, które od wieków opierało się człowiekowi. Pięć lat później, 14 grudnia 1911 roku Amundsen dokonał kolejnego niezwykłego odkrycia - jako pierwszy człowiek w historii dotarł do Bieguna Południowego.

Roald Amundsen stał się inspiracją dla wielu przyszłych pokoleń podróżników. Dokładnie w setną rocznicę pokonania North-West Passage, grupa polskich żeglarzy postanowiła powtórzyć wyczyn Norwega. 19 września 2006 roku wpłynięciem na wody Pacyfiku przez Cieśninę Beringa, załoga jachtu "Stary" zamknęła symboliczną bramę Przejścia Północno-Zachodniego, stając się najmłodszą załogą w historii jego podbojów. Burta w burtę ze "Starym" Przejście pokonał inny polski jacht - "Nekton". Tym samym, "Stary" i "Nekton" stały się pierwszymi polskimi jachtami, które przepłynęły legendarną trasę North-West Passage.

Ocean freeride - ekstremalna przygoda

Ocean Freeride to kolejna wyprawa zainspirowana dokonaniami Amundsena. Celem projektu jest opłynięcie Ameryki Południowej przez Kanał Panamski od północy i przylądek Horn na południu, z zamiarem osiągnięcia brzegów Antarktydy w setną rocznicę zdobycia Bieguna Południowego przez norweskiego polarnika. Projekt jest połączeniem turystyki i sportów ekstremalnych. Podczas trwającej ponad rok wyprawy uczestnicy planują odwiedzić większość państw południowoamerykańskiego wybrzeża. Rejs przez sztormowe wody oceanów, eksploracja amazońskiej dżungli, wspinaczka na najwyższy szczyt Ameryki Południowej - Aconcaguę - to niektóre z założeń wyprawy. Ocean Freeride to nie tylko żeglarstwo, to także niezwykła przygoda z adrenaliną. Uczestnicy planują połączyć eksplorację Ameryki Południowej z paralotniarstwem, skitouringiem, kitesurfingiem. Co więcej, by odkryć sekrety najbardziej niedostępnych zakątków Południa, załoga wybierze się w podniebną podróż Cessną.

Uczestnicy

Uczestnikami wyprawy Ocean Freeride są studenci i absolwenci Politechniki Śląskiej i Uniwersytetu Śląskiego. Żeglarze, piloci, paralotniarze, a przede wszystkim pasjonaci przygody!

Tomasz Szewczyk (kapitan) - najmłodszy kapitan wyprawy QNT Northwest Passage Jubilee Voyage 2006 na jachcie "Stary". Zapalony motocyklista, narciarz, pasjonat lotnictwa.

Ireneusz Mikołajczyk - żeglarz, podróżnik, a przede wszystkim doskonały pilot. Posiadacz Złotej Odznaki Szybowcowej z trzema diamentami. Członek Kadry Narodowej w akrobacji samolotowej.

Szymon Wojciechowski - instruktor żeglowania na katamaranach, pasjonat paralotniarstwa i narciarstwa ekstremalnego.

Wojciech Hajduk - pasjonat podróży i żeglarstwa, członek klubu żeglarskiego Garland.

Krzysztof Capek - instruktor żeglarstwa, miłośnik jednośladów i narciarstwa. Do załogi dołączy w Ushuaia.

Trasa wyprawy

Wyprawa Ocean Freeride rozpoczęła się w czerwcu tego roku w Las Palmas na Wyspach Kanaryjskich i potrwa około 13 miesięcy. Załoga odwiedziła m.in. Wyspy Zielonego Przylądka na Oceanie Atlantyckim. Pierwszy kraj Ameryki Południowej, do którego zawinęli żeglarze to Brazylia, gdzie powitało ich Rio de Janeiro. W stolicy karnawału planują zostać do 20 września. Podążając dalej na południe załoga przypłynie do Argentyny, gdzie przywita ich Buenos Aires, czyli po hiszpańsku pomyśle wiatry. Następny przystanek na trasie to m.in. Ziemia Ognista, a tam Fin del Mundo, czyli Ushuaia. To urokliwe miejsce uważane jest za najbardziej wysunięte na południe miasto świata.

Kulminacyjny punkt wyprawy to owiany złowrogą sławą Przylądek Horn. Groźny i niebezpieczny, ten żeglarski Everest pochłonął w swych odmętach wielu marynarzy, którzy podążali za marzeniami. To właśnie dla nich stoi na Skale pomnik Albatrosa, a na nim widnieje wiersz Sary Vial: "Marynarze nie umierają, zmieniają się w albatrosy szybujące nad oceanem". Horn, zwany przez miłośników morza Przylądkiem Nieprzejednanym, od wieków swą magią przyciąga wiele pokoleń żeglarzy.

Kiedy już majestatyczna Skała zniknie za rufą na żeglarzy czeka skryta za horyzontem Antarktyda, najdalej na południe wysunięty punkt wyprawy. Bezkresna biel zasp śnieżnych, błękitne góry lodowe dryfujące po lazurowym morzu, olśniewające bogactwem barw zorze polarne - to właśnie piękny świat białego kontynentu. Podczas pobytu na Antarktydzie żeglarze planują również odwiedzić polską stację badawczą im. Henryka Arctowskiego.

Tygodnie żeglugi bez zawijania do portu, przeprawa przez sztormowe wody Oceanu Południowego,  zmagania z ryczącymi czterdziestkami i wyjącymi pięćdziesiątkami. Szusowanie po ośnieżonych stokach Andów, karaibskie rafy koralowe i beztroska zabawa na plażach Copacabany. To jest właśnie wyprawa Ocean Freeride - przygoda i wyzwanie!

Więcej informacji na oficjalnej stronie projektu .

Copyright © Agora SA