MP klas olimpijskich: Zawodnicy Kredyt Bank Polish Sailing Team najlepsi

Zawodnicy Kredyt Bank Polish Sailing Team zdobyli aż 13 medali w Mistrzostwach Polski klas olimpijskich! Cztery złote krążki wywalczyli: Zofia Klepacka-Noceti, Piotr Myszka, Katarzyna Deberny i Piotr Kula. W regatach wzięło udział 115 zawodniczek i zawodników w siedmiu klasach regatowych.

W niedzielę, ostatniego dnia mistrzostw odbyły się trzy wyścigi finałowe, w których wystartowało 10 najlepszych zawodników w klasie RS:X mężczyzn, Laserze i Laserze Radialu. Komisja regatowa ustawiła tzw. trasę góra-dół na rozlewisku Wisły Śmiałej. Można było z brzegu oglądać rywalizację czołówki regat.

Najbardziej ciekawa rywalizacja toczyła się w klasie Laser, gdzie czterech zawodników miało szansę na medal. Obronną ręką wyszedł z niej Karol Porożyński z SEJK Pogoń Szczecin, który utrzymał przewagę z eliminacji, mimo zajętego trzeciego miejsca w ostatnim finałowym wyścigu. Swoją klasę pokazał również były mistrz Europy, Maciej Grabowski z JK Stal Gdynia, który po kilkuletniej przerwie powrócił na lasera. Jednak mimo drugiego miejsca w finale nie zdołał stanąć na podium, gdyż świetnie popłynął jego główny konkurent Kacper Ziemiński z SEJK Pogoń Szczecin, który wygrał wyścig finałowy. Grabowski musiał się tym razem zadowolić miejscem tuż za podium.

Ostatni wyścig w klasie RS:X wygrał Kamil Zwolak z AZS-AWFiS Gdańsk. Natomiast Piotr Myszka, świeżo upieczony mistrz Europy z Bułgarii pewnie wygrał całe regaty, mijając metę finałowego biegu na trzecim miejscu. Regaty bezkonkurencyjnie wygrała również Katarzyna Deberny w klasie Laser Radial z AZS-UW Warszawa, kończąc ostatni wyścig na drugim miejscu.

W pozostałych konkurencjach, których ostatni akt rozegrał się na Zatoce Gdańskiej niespodzianek nie było. W klasie RS:X pod nieobecność Zofii Klepackiej-Noteci ostatni wyścig wygrała Agata Brygoła z AZS-AWFiS Gdańsk, zapewniając sobie tym srebrny medal W klasie 470 swój prymat potwierdziła załoga z UKS Horn Piotr Ogrodnik i Paweł Choroba, a w gronie kobiet załoga Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar, reprezentująca dwa kluby SEJK Pogoń Szczecin i AZS-AWFiS Gdańsk.

W klasie Finn swoją wysoką formę potwierdził Piotr Kula z BTŻ Biskupiec wygrywając wszystkie rozegrane w regatach wyścigi również ten ostatni, w którym nie musiał startować ze względu na wcześniej zdobytą przewagę.

Warto nadmienić, że warunki wietrzne ostatniego dnia były zgoła odmienne. Wiał słaby wiatr z kierunku południowo-zachodniego o sile 1-2 stopni Beauforta. Zafalowanie było wręcz niezauważalne. Prawdziwie jeziorowe warunki.

Na koniec wszyscy zwycięzcy odebrali medale wręczane przez przedstawicieli władz Województwa Pomorskiego, Miasta Gdańska, Polskiego Związku Żeglarskiego i organizatora Klubu Sportowego AZS-AWFiS i Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu z Rektorem, prof. nadzw. dr hab. Waldemarem Moską na czele. Uroczystego Zakończenia mistrzostw dokonał Wice-Prezes PZŻ ds. Sportu Piotr Hlavaty. Regaty odbywały się między 22 a 25 września w Górkach Zachodnich.

Teraz przed medalistami przygotowania do grudniowych mistrzostw świata ISAF w Australii. Polscy żeglarze walczyć będą o nominacje olimpijską dla kraju do IO w Londynie, a także o medale MŚ.

Wyniki Mistrzostw

470 mężczyźni:

1. Ogrodnik Piotr, Choroba Paweł, UKŻ Horn Kraków / KS Spójnia Warszawa
2. Antoniak Jakub, Gontarz Wojciech, KS Baza Mrągowo
3. Florek Filip, Szpuła Robert, CHKŻ Chojnice

470 kobiety:

1. Skrzypulec Agnieszka, Ogar Jolanta, Sejk Pogoń Szczecin / AZS AWFiS Gdańsk
2. Szczęsna Ewa, Gliszczyńska Irmina, CHKŻ Chojnice
3. Zielińska Madeleine, Zielińska Nadia, AZS UWM Olsztyn

RS:X mężczyźni:

1. Myszka Piotr, AZS AWFiS Gdańsk
2. Miarczyński Przemysław, SKŻ Hestia Sopot
3. Majewski Michał, YKP Warszawa

RS:X kobiety:

1. Klepacka-Noceti Zofia, YKP Warszawa
2. Brygoła Agata, AZS AWFiS Gdańsk
3. Dziarnowska Maja, SKŻ Hestia Sopot

Laser:

1. Porożyński Karol, Sejk Pogoń Szczecin
2. Piasecki Patryk, AKS OSW Olsztyn
3. Ziemiński Kacper, Sejk Pogoń Szczecin

Laser Radial:

1. Deberny Katarzyna, AZS UW Kredyt Bank
2. Weinzieher Anna, KS Spójnia Warszawa
3. Szymczyk Natalia, MKŻ Arka Gdynia

Finn:

1. Kula Piotr BTŻ Biskupiec
2. Dumara Jakub, Sejk Pogoń Szczecin
3. Gusenko Andrii, OSHVSM

Szczegółowe wyniki na oficjalnej stronie zawodów.