Sport.pl

Roman Paszke pod wiatr dookoła świata

100 dni dookoła świata, "złą" drogą pod wiatr, naprzeciw falom, samotnie przez oceany na wielokadłubowcu. Tego wyczynu jeszcze nikt nie dokonał! Wyzwanie podejmie Roman Paszke, który już 25 listopada rozpocznie rejs katamaranem wokół globu.

Start wyprawy odbędzie się w porcie Lorient w Bretanii. Rejs dookoła świata trasą ze wschodu na zachód to jedno z najtrudniejszych żeglarskich wyzwań. Dotychczas udało się to zaledwie kilku żeglarzom. Nikt nie dokonał tego wyczynu na wielokadłubowcu! Celem Romana Paszke jest pobicie rekordu trasy, który od ośmiu lat należy do Francuza Jean-Luca van den Heede i wynosi 122 dni, 14 godzin i 3 minuty. Paszke planuje okrążyć świat pod wiatr w 100 dni!

Jacht Romana Paszke to najnowszej generacji, 28 metrowy katamaran Gemini 3, przygotowany do samotnej żeglugi w trudnych warunkach. Jednostka wyposażona jest w system nawigacji elektronicznej, czujniki przechylenia jachtu, czy też system automatycznej identyfikacji statków.

Jest to kolejna próba Romana Paszke, by ustanowić rekord samotnej żeglugi wokół globu. W 2007 roku Paszke, na katamaranie Bioton, planował pobić rekord na trasie z zachodu na wschód, który wówczas należał do Ellen MacArthur i wynosił 71 dni. Jednak, z powodu złych warunków meteorologicznych na półkuli południowej, rejs został odwołany. Obecnie rekord na tej trasie należy do Francisa Joyona, który na trimiranie IDEC II dystans ten przepłynął w 57 dni, 13 godzin, 34 minuty i 6 sekund.

Dołącz do nas na Facebooku