Szkoła pod Żaglami: weź udział w nowej edycji projektu

Jesteś uczniem drugiej klasy gimnazjum, sport jest Twoją pasją, lubisz pomagać innym, marzysz o morskiej przygodzie na pokładzie żaglowca! Weź udział w projekcie Fundacji Szkoła pod Żaglami "Dookoła Świata za Pomocną Dłoń". Nabór uczestników do przyszłorocznej edycji programu rozpoczął się 25 września i potrwa do około 15 listopada.

Weź udział w rejsie "Dookoła Świata za Pomocną Dłoń" Podyskutuj na Facebooku

- Jestem przekonany, że propozycja założonej przeze mnie Fundacji Szkoła pod Żaglami da Wam niepowtarzalną i dla wielu nieosiągalną w inny sposób możliwość przeżycia wielkiej przygody jaką jest rejs na pokładzie dużego żaglowca. Oprócz codziennej nauki czekać tam na Was będą normalne wachty i odpowiedzialna praca na pokładzie - czasem w pięknym słońcu, czasem w deszczu i ciężkiej pogodzie. Ale wierzę, że projekt "Dookoła Świata za Pomocną Dłoń" znajdzie uznanie wśród tych, dla których to co niesie ze sobą prawdziwe żeglarstwo stanowi wartość szczególną.

- Moja Szkoła pod Żaglami jest dla tych, którzy  chcą przekroczyć ciasne horyzonty egoizmu i wypłynąć na szerokie wody - poznać smak ciężkiej pracy na pokładzie żaglowca nie tracąc przy tym nic ze szkolnego programu. Dzięki morzu i jego walorom kształcimy nowe elity - podkreśla kapitan.- Moja Szkoła pod Żaglami jest dla tych, którzy chcą przekroczyć ciasne horyzonty egoizmu i wypłynąć na szerokie wody - poznać smak ciężkiej pracy na pokładzie żaglowca nie tracąc przy tym nic ze szkolnego programu. Dzięki morzu i jego walorom kształcimy nowe elity - podkreśla kapitan. Fot. Artur Kubasik / Agencja Wyborcza.pl

Warunkiem wstępnym do udziału w projekcie jest zgłoszenie chęci pomagania innym. Rok udokumentowanej pracy wolontariackiej kwalifikuje do kolejnych etapów selekcji, finałem jest bieg na 400 m i pływanie stylem dowolnym 50 m. Tak więc na rejs w roku szkolnym 2013/14  trzeba się zgłosić w roku szkolnym 2012/13. Trochę długa droga, ale warto - podkreśla kapitan Krzysztof Baranowski, pomysłodawca projektu.

Jak się zgłosić

W projekcie Szkoły pod Żaglami "Dookoła Świata za Pomocną Dłoń" mogą wziąć udział uczniowie II klas gimnazjum, by w następnym roku szkolnym, już w III klasie, spędzić pierwszy semestr nauki na pokładzie żaglowca, gdzie będą realizować jednolity program nauczania, podobnie jak ich rówieśnicy w szkołach na lądzie.

Podobnie jak w zwykłej lądowej szkole, na żaglowcu prowadzony jest dziennik lekcyjny, a na koniec semestru nauczyciel ma obowiązek wystawić każdemu uczniowi stopnie, które znajdą się na końcowym świadectwie.Podobnie jak w zwykłej lądowej szkole, na żaglowcu prowadzony jest dziennik lekcyjny, a na koniec semestru nauczyciel ma obowiązek wystawić każdemu uczniowi stopnie, które znajdą się na końcowym świadectwie. Fot. Artur Kubasik / Agencja Wyborcza.pl

By wziąć udział w projekcie należy na stronie internetowej Fundacji założyć konto i wypełnić formularz zgłoszeniowy. Uczniowie muszą mieć też pisemną zgodę rodziców lub opiekunów. Wymagana jest także zgoda macierzystej szkoły ucznia. Podczas eliminacji finałowych zakwalifikowana młodzież przejdzie także testy sprawnościowe m.in. bieg, pływanie, podciąganie na drążku. Doświadczenie żeglarskie nie jest wymagane.

Jak i gdzie pomagać

Uczniowie mogą zgłosić się do placówek CARITAS-u, punktów ZHP, Domów dla Seniorów i innych organizacji społecznych. Rodzaj wykonywanej przez młodzież pracy to m.in. pomoc przy odrabianiu prac domowych, pomoc w opiece nad młodszymi dziećmi, pomoc w organizacji czasu wolnego osób starszych czy robienie zakupów.

Nauczyć się nazw kilkudziesięciu lin.Nauczyć się nazw kilkudziesięciu lin. Fot. Artur Kubasik / Agencja Wyborcza.pl

- Ze względu na wiek uczestników projektu (13-14 lat) placówki Caritas będą przydzielać uczestnikom prace o małej uciążliwości, stanowiące niewielkie obciążenie psychiczne - mówi Krzysztof Baranowski. Jak podkreśla kapitan, ludzi potrzebujących uczniowie mogą też znaleźć samemu. Wówczas, ważne jest, by ktoś mógł potwierdzić wykonywaną przez nich pracę np. nauczyciel czy dyrektor szkoły.

- Ci, którzy nie zakwalifikują się do grupy finałowej, ale wyróżnią w trakcie eliminacji wezmą udział w krótszych rejsach żeglarskich ew. otrzymają inne nagrody i wyróżnienia. Udział w rejsach dla uczestników jest bezpłatny, przewiduje się ewentualne odpłatność za wyżywienie i dojazdy. Wszystkie koszty pokryją środki otrzymane od sponsorów oraz pozyskane przez Fundację w ramach prowadzonej działalności - zaznacza Krzysztof Baranowski.

Pogoria rusza w rejs Dookoła Świata za Pomocną DłońPogoria rusza w rejs Dookoła Świata za Pomocną Dłoń Fot.: Zbigniew Bosek

Harmonogram projektu

Etap I realizowany w roku szkolnym:

Nabór uczestników do projektu: 25.09.2012 do ok. 15.11.2012

Realizacja wyznaczonych zadań: do I poł. maja 2013

Weryfikacja prac: II poł. maja 2013

Eliminacje finałowe: II poł. czerwca 2013

Etap II realizowany w przerwie wakacyjnej i w kolejnym roku szkolnym:

Krótkie rejsy pocieszenia: lipiec - wrzesień 2013

Rejs Szkoły pod Żaglami: I semestr roku szkolnego 2013/2014

Weź udział w rejsie "Dookoła Świata za Pomocną Dłoń"! Dowiedz się więcej na oficjalnej stronie Fundacji Szkoła pod Żaglami.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.