Sport.pl

Żeglarstwo. Roman Paszke przerwał rejs dookoła świata

Kapitan Roman Paszke musiał przerwać próbę bicia rekordu świata w rejsie dookoła świata płynąc pod wiatr. W nocy z czwartku na piątek jego katamaran zderzył się z niezidentyfikowanym obiektem.
Do zdarzenia doszło w odległości ok. 110 mil morskich od Las Palmas i ok. 50 mil morskich od wybrzeży Sahary Zachodniej. GEMINI 3, którym płynął Paszke, ma uszkodzoną płetwę sterową prawego kadłuba. Uderzenie było tak mocne, że ster został wyrwany ze swojego jarzma.

Paszke razem ze swoim zespołem podjął decyzję o przerwaniu rejsu. Katamaran wymaga poważnej naprawy, której nie da się wykonać bez zawijania do portu. Paszke kieruje się teraz w stronę Las Palmas, ale z powodu kiepskich warunków pogodowych dopłynie najprawdopodobniej w sobotę.

- Kapitan Paszke znajduje się w drodze powrotnej do Las Palmas. Zajmie ona 24 godziny, bowiem płynie w trudnych warunkach - pod wiatr i z zarefowanymi żaglami. Na razie nie wiadomo, w co uderzył katamaran. Z informacji, które otrzymałem, naprawa jest możliwa tylko na spokojnej wodzie w porcie, konieczne będzie m.in. laminowanie - powiedział w rozmowie z PAP kierujący Zespołem Brzegowym Robert Janecki.

Według ostatnich informacji od Romana Paszkego uszkodzone jarzmo steru i płetwę sterową będzie można naprawić w porcie w Las Palmas w ciągu 2-5 dni.

Paszke po rekord

27 grudnia Paszke wyruszył z Hiszpanii w samotny rejs dookoła świata. Jeden z najlepszych żeglarzy globu po raz kolejny próbował pobić rekord francuskiego żeglarza Jeana Luca Van Den Heede, który na jachcie "Adrien" od listopada 2003 do marca 2004 roku, płynąc pod wiatr, trasę dookoła świata pokonał w 122 dni, 14 godz., 3 min i 49 sek.

Poprawić wynik Francuza Paszke próbował także przed rokiem. Wtedy wypłynął 14 grudnia, a 6 stycznia, po ponad 5800 milach żeglugi w trudnych warunkach pogodowych, jego jacht uległ awarii i Paszke podjął decyzję o przerwaniu rejsu. Wszystko działo się w okolicach zmory wielu żeglarzy - przylądka Horn.

Prawie sześć lat temu, w styczniu 2007 roku, kapitan miał zamiar spróbować swych sił po raz pierwszy, ale wtedy w ogóle nie wyruszył w rejs, bo na półkuli południowej panowały zbyt trudne warunki pogodowe, które nie pozwalały wyruszyć z portu.

61-letni Paszke jest zwycięzcą m.in. regat Kieler Woche i Admiral's Cup. Z samotnego rejsu dookoła świata miał zamiar wrócić w marcu 2013 roku. Jeśli w końcu jego plan się powiedzie, będzie siódmym żeglarzem w historii, który opłynie świat, wybierając drogę pod wiatr.

Komentarze (53)
Żeglarstwo. Roman Paszke przerwał rejs dookoła świata
Zaloguj się
 • refleksyjny

  Oceniono 69 razy 31

  Co sobie pocelebrycił to jego.
  Za pieniądze kupujących prąd od ENEA może tak co roku bić próbę.
  CENZOR - nie kasować.

 • tkkk

  Oceniono 46 razy 26

  Co za pech, cholera, wyrwanie stera! A teraz bedzie afera. Brawo gazeta!

 • kondor52

  Oceniono 37 razy 23

  A cóż za znawca żeglarstwa toto pisał? Paszke płynie z zarysowanymi żaglami? Nawet oryginalne ... ale pewnie chodzi o zarefowane żagle. A to nieco inna czynność :-)
  No i to "wyrwanie stera"... Ojbożebożebożeboże .... Kogo wy tam już zatrudniacie? Przedszkolaków?

 • marek_nazarowski

  Oceniono 40 razy 20

  Kapitan Roman Paszke
  Gdy brakło mu na flaszkę
  Krzyknął wtedy nagle:
  Pora zwijać żagle!

 • ideefiks

  Oceniono 18 razy 18

  zrobiłem sobie printscreena, bo w "wyrwanie stera" bez tego i tak nikt by mi nie uwierzył. :)

  swoją drogą nie dziwię się autorowi artykułu, że się nawet nie podpisał, choćby inicjałami.
  też bym się wstydził...

 • glupota.nie.boli

  Oceniono 20 razy 16

  "Wyrwanie stera" - zalosne pismaki gazeciane.

 • van-ivan

  Oceniono 57 razy 9

  Nie kupujcie prądu w ENEI !!!! bo ona daje pieniądze na takie bzdurne wyprawy, jak rejs kpt. Paszkego. Po co to komu ???? czy to nie można zająć się jakimś uczciwym zajęciem ? Robić coś pożytecznego ? Klienci Enei wiedzą teraz na co idą ich pieniądze, pogratulować, he, he

 • jasio1231

  Oceniono 11 razy 9

  Aliens

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX