Sport.pl

Ironman, wyzwanie dla twardzieli: Staniszewski 17. w Mistrzostwach Świata

1800 zawodników z całego świata, wyczerpujący bieg na dystansie 21,1 km, zmagania pływackie, emocjonujący wyścig rowerowy. Takim wyzwaniom musiał stawić czoło Krzysztof Staniszewski, który zajął 17 lokatę w triathlonowych Mistrzostwach Świata "Ironman Word Championship 70.3".

Zawody odbyły się 11 września w Lake Las Vegas. Kwalifikację do mistrzostw można było zdobyć na jednych z 38 zawodów serii Ironman 70.3 rozegranych na całym świecie od października 2010 do sierpnia 2011. Krzysztof Staniszewski kwalifikację otrzymał podczas ostatnich zawodów serii - tegorocznych Mistrzostw Europy, które odbyły się 14 sierpnia w niemieckim Wiesbaden.

Na Mistrzostwach Świata zawodnicy ścigają się w 12 kategoriach wiekowych. Od 18 lat co pięć wzwyż. Staniszewski startował w kategorii wiekowej 25-29 lat, w której łącznie ścigało się ponad stu triathlonistów. Polak uplasował się na 17 pozycji w swojej grupie.

Pływanie

Zawody rozpoczęły się zmaganiami pływackimi w jeziorze Lake Las Vegas. Ze względu na wysoką temperaturę wody odcinek pływacki odbył się bez pianek (pianki poprawiają pływalność, osiąga się w nich lepsze czasy). Zawodnicy mieli do przebycia dystans 1,9 km. Trasę można pokonywać dowolnym stylem pływackim.

Wyścig rowerowy

Po ukończeniu pływania zawodnicy musieli zmierzyć się w wyścigu rowerowym na dystansie 90 km. Trasa wiodła górzystym szlakiem, ale nachylenia nie były bardzo strome. W zawodach Ironman dopuszczalne są zarówno rowery szosowe, jak i górskie. W przeciwieństwie do klasycznego wyścigu szosowego, w tego typu wyścigu niedozwolona jest technika tunelowania aerodynamicznego (tzw.: non drafting race), czyli chowania się za plecami innych zawodników lub całej grupy.

Bieganie

Zwieńczeniem zawodów był maraton biegowy na dystansie 21,1 km o różnicy wzniesień około 200 stóp. Wyścig został rozegrany na trzech pętlach w centrum Henderson, malowniczej dzielnicy Las Vegas.

4h 36 min 38 sek. zmagań


Grupa zawodników, w której startował Krzysztof zawody rozpoczęła o godz. 8.00. Zmagania pływackie zajęły Staniszewskiemu 32 i pół  minuty, wychodząc z wody był na 39 pozycji. Przejechanie trasy kolarskiej trwało 2 godz. 28 min. 44 sek. Krzysztof przesunął się o 15 pozycji zajmując 24 lokatę. Mimo trudnego biegu zdołał pokonać jeszcze kilku rywali i ostatecznie po 1 godz. 31 min. i 26 sek. wbiegł 17 na linię mety z łącznym czasem 4:36:38.

Charakterystyka trasy wyścigu

Jedna pętla pływania, woda stojąca, bez zafalowania, start z wody. Bezpośrednio po pływaniu bardzo długi dobieg do boksu rowerowego (400 m), wybieg natomiast 200 metrowy pod krętą górę. Wyścig rowerowy wietrzny, w palącym słońcu, wzniesienia niezbyt strome (5% nachylenia), ale długie-męczące, pierwsze kilometry pod górę. 3 pętle biegu po asfalcie w samo południe w centrum miasta, znaczne podbiegi, podobnie jak na rowerze od razu pod górkę.

Wypowiedzi

Łukasz Wiech (drugi trener, opiekun kariery sportowej): Uważam start za bardzo udany. Cieszy mnie co roczny progres jego wyników sportowych, a to najważniejsze w karierze młodego sportowca. Mimo cięższej kategorii pokazał, że jest nadal w stanie rywalizować z najlepszymi i z roku na rok stawać się coraz mocniejszym triathlonistą. Połowa ironmana to dystans, który wymaga czasu na realizację treningów i należy mieć dużo cierpliwości w czekaniu na progres osiągnięć. Mamy przed sobą jeszcze 4 lata. Jestem dobrej myśli. Najtrudniejsze w tym wszystkim było pogodzenie pracy i szukanie sponsorów z treningiem Krzyśka. Nie ukrywam, że nieco kolidowało nam to w przygotowaniach do Mistrzostw Europy i Świata.

Krzysztof Staniszewski: Od samego początku wyścigu było bardzo ciężko. Start pływania odbył się pod słońce co utrudniało obieranie dobrego kierunku. Po wyjściu z wody zauważyłem, że popłynąłem poniżej założeń, w związku z czym musiałem odrobić straty na rowerze i na bieg zszedłem zmęczony. Podczas jazdy na rowerze wyprzedziłem wielu zawodników i to właśnie dodało mi motywacji. Na pierwszych metrach biegu odczułem ciężką pracę na rowerze, która przejawiała się skurczami mięśni na podbiegach. Zmusiło mnie to do rozpędzania  półmaratonu. Podsumowując jestem zadowolony z tego startu i cieszę się, że mogłem reprezentować barwy naszego miasta i kraju na tak prestiżowej imprezie.

Zawody Ironman są uważane za najbardziej prestiżowe zawody triathlonowe na świecie. W 2011 roku w serii zawodów Ironman 70.3 udział wzięło ponad 60 tys. triathlonistów.

Komentarze (1)
Ironman, wyzwanie dla twardzieli: Staniszewski 17. w Mistrzostwach Świata
Zaloguj się
  • Gość: Makda

    0

    "Zwieńczeniem zawodów był maraton biegowy na dystansie 21,1 km o różnicy wzniesień około 200 stóp." - maraton - nie maraton biegowy. W słowie maraton jest już zawarte wszystko co trzeba. Tyle tylko, że maraton to dokładnie 42,195 km. Innego dystansu nie nazywa się maratonem. 21,1 to PÓŁmaraton. Pozdrowienia

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX