Gerlinde Kaltenbrunner uhonorowana tytułem Explorer of the Year

Austriacka himalaistka Gerlinde Kaltenbrunner, za zdobycie wszystkich 14 ośmiotysięczników bez dodatkowego tlenu z butli, została uhonorowana przez National Geographic Society tytułem Explorer of the Year. Uroczystość - Everning of Exploration - odbyła się 14 czerwca w Waszyngtonie.

Dołącz do nas na Facebooku

Gerlinde Kaltenbrunner jest drugą, po Baskijce Edurne Pasaban, kobietą z Koroną Himalajów i pierwszą na świecie, która wszystkie 14 szczytów zdobyła bez użycia tlenu z butli.

Austriaczka od najmłodszych lat interesowała wspinaczką górską. Jako 13-latka weszła na lokalny szczyt Sturzhahn (2028 m). Dziewięć lat później, w 1994 roku 23-letnia Gerlinde spełniła swoje marzenie o wspinaczce w najwyższych górach świata. Na przełomie czerwca i lipca udało jej się zdobyć przedwierzchołek Broad Peak (8027 m). Od tamtej pory, większość zarobionych pieniędzy odkładała na wyprawy w Himalaje.

Wspinała się m.in. na Cho Oyu, Makalu, Manaslu. Przełomowy moment w życiu Gerlinde nastąpił 20 czerwca 2003 roku, po zdobyciu szczytu Nanga Parbat, swojego czwartego ośmiotysięcznika. Himalaistka postanowiła wtedy całe życie poświęcić profesjonalnej wspinaczce.

Rok później, 28 maja 2004 roku Gerlinde dotarła drogą francuską na wierzchołek Annapurny, a 25 lipca zdobyła Gasherbrum I Kuluarem Japońskim. Rok 2005 to kolejne dwie udane wyprawy. 7 maja himalaistka weszła na Shisha Pangmę ścianą południową. Natomiast 21 lipca zdobyła Gasherbrum II granią południowo-zachodnią.

Ogromny sukces Gerlinde to wspinaczka ścianą południową na Kanczendzongę 14 maja 2006 roku. Było to drugie kobiece wejście na ten szczyt. W 2007 roku Gerlinde wspinała się na Broad Peak. Na wierzchołku, na którym stanęła 12 lipca, towarzyszyła jej Hiszpanka Edurne Pasaban. Rok później, 1 maja 2008 roku obie himalaistki wspięły się na Dhaulagiri. Od tamtej pory zaczęło się mówić o wyścigu pomiędzy kobietami, o to która z nich jako pierwsza zdobędzie Koronę Himalajów.

Edurne miała wówczas do zdobycia jeszcze cztery ośmiotysięczniki - Manaslu, Kanczendzongę, Annapurnę i Shisha Pangmę. Gerlinde zostały trzy niezdobyte góry - Lhotse, Mount Everest i K2. Jednak, to Hiszpanka jako pierwsza stanęła na wierzchołkach wszystkich 14 ośmiotysięczników. Ostatni - Shisha Pangmę, zdobyła 17 maja 2010 roku.

Gerlinde Kaltenbrunner, zdobywczyni Korony HimalajówGerlinde Kaltenbrunner, zdobywczyni Korony Himalajów Fot.: Gerlinde-Kaltenbrunner.at

Po sukcesie na Dhaulagiri, kolejnym szczytem Gerlinde była Lhotse. Na szczycie góry himalaistka stanęła 20 maja 2009 roku. Natomiast rok później, 23 maja 2010 zdobyła Mount Everest. Do dopełnienia korony Himalajów Gerlinde zostało wówczas K2, druga co do wielkości i jedna z najtrudniejszych gór świata.

Z K2 Gerlinde mierzyła się sześciokrotnie, aż wreszcie 23 sierpnia ubiegłego roku o godz. 7.30 czasu lokalnego himalaistka stanęła na szczycie góry. Obok niej na K2 weszli również Darek Załuski, Maxut Zumajew i Wasilij Piwcow z Kazachstanu. Było to pierwsze światowe wejście na ten ośmiotysięcznik od 2008 roku. Gerlinde zdobyła tym samym ostatni szczyt, jakiego brakowało jej do zakończenia projektu Korony Himalajów.

Uroczystość Everning of Exploration była zwieńczeniem dwudniowego National Geographic 2012 Explorers Symposium. Jest to coroczny event, podczas którego spotykają się podróżnicy, eksploratorzy, badacze, naukowcy i wszyscy, którzy związani są z Towarzystwem National Geographic. Spotkanie jest okazją, by podczas dyskusji panelowych, zaprezentować swoje eksploracyjne osiągnięcia, podzielić się relacjami z podróży.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.