Szczyrk. Pojechali na krechę po raz siódmy w historii

W sobotę, na stoku Juliany, ponad dwustu zawodników wzięło udział w ?Red Bull Zjazd na Krechę 2016?. W tych wyjątkowych zawodach liczy się dynamika, bezkompromisowość i pewność siebie. W rywalizacji kobiet zwyciężyły Natalia Ficek i Anna Ścisłowicz. Wśród snowboardzistów triumfował Sebastian Węglarz, a najszybszym narciarzem okazał się Marek Białek. Nasza ekipa towarzyszyła śmiałkom w zmaganiach i wystartowała z dziką kartą.

Meldując się na południu Polski z niepokojem obserwowałem niebo - promienie słońca rozświetlające Halę Pośrednią poddały w wątpliwość przebieg zabawy. Na szczęście w nocy z piątku na sobotę sypnęło śniegiem, a organizatorzy stanęli na wysokości zadania i perfekcyjnie przygotowali trasę.

Beskid Śląski zajmuje wyjątkowe miejsce w historii wyścigów Red Bulla. Miłośnicy białego szaleństwa upodobali sobie ten region szczególnie, i to właśnie tutaj frekwencja jest zawsze najwyższa. Szczyrk ponownie został polską stolicą prędkości.

Impreza przebiegała w ściśle ustalonym porządku - najpierw ruszyły narciarki, zaraz po nich w taki sam sprzęt wpięli się mężczyźni, a eliminacje zakończyły występy zwolenników jazdy na desce.

- To mój kolejny start w Red Bull Zjazd na Krechę. Bardzo żałuję, że nie mogłam przyjechać do Zieleńca, bo bardzo lubię te zawody. Podoba mi się format, liczy się prędkość, ale również szybki dobieg i wpięcie. Lubię taką różnorodność. Czuję lekki niedosyt, mogło być drugie miejsce, ale na ostatniej prostej zwolniłam, dlatego koniecznie muszę pojawić się na finałowym przystanku w Zakopanem - oceniła mistrzostwa Katarzyna Szymańska, trzecia wśród snowboardzistek.

Wydawać by się mogło, że szybki zjazd ze stoku to przysłowiowa bułka z masłem, ale to tylko pozory - tłumaczyła nam jedna z animatorek.

- Na sukces wpływa wiele czynników. Bardzo ważne jest przygotowanie lekkoatletyczne - pierwszy etap to podbieg do sprzętu. Następnie liczy się sprawne wpięcie w niego i tu wielu uczestników traci cenny czas. Umiejętności narciarskie i snowboardowe są podstawą, ale wielką rolę odgrywa również odpowiednio dobrana taktyka. Najlepsi, jak np. Józef Gąsienica-Gładczan (w 2015 r. trzykrotnie stanął na podium - przyp. red.), zawsze sprawdza trasę. Jak mówił - podczas zjazdu poziom adrenaliny jest tak wysoki, że łatwo się pogubić - powiedziała w rozmowie ze Sport.pl Katarzyna Frączkowska, event manager ze Snow PR.

Poziom batalii był wysoki, a determinacja sportowców mogła imponować. Żeby zobrazować sobotnią potyczkę wystarczy napisać, że finałowym przejeździe narciarzy Marek Białek pokonał Słowaka - Michala Bekesa - o zaledwie 0:00:1 sekundy, wzbudzając podziw licznie zgromadzonych kibiców. Należy również wyróżnić upór Łukasza Starowicza - olimpijczyk z Nagano pokonał trasę na jednej nodze, ponieważ nie mógł zapiąć tylniego wiązania.

Ostatni w tym roku Zjazd na Krechę odbędzie się na Podhalu. 13 lutego na Polanie Szymoszkowej emocje sięgną zenitu - sprinterzy ruszą w bój pod osłoną nocy.

Wyniki zawodów w Szczyrku:

 

Snowboard kobiety:

1. miejsce: Natalia Ficek, Chorzów

2. miejsce: Magdalena Pasko, Międzybrodzie Bialskie

3. miejsce: Katarzyna Szymańska, Poznań

Snowboard mężczyźni:

1. miejsce: Sebastian Węglarz, Zwardoń

2. miejsce: Rafał Płaza, Poznań

3. miejsce: Łukasz Starowicz, Bielsko-Biała

Narty kobiety:

1. miejsce: Anna Ścisłowicz, Boczkowice

2. miejsce: Dominika Sanetra, Godziszka

3. miejsce: Zuzanna Gierek, Katowice

Narty mężczyźni:

1. miejsce: Marek Białek, Bielsko-Biała

2. miejsce: Michal Bekes, Zdiar, Słowacja

3. miejsce: Krzysztof Kania, Ustroń

Zdjęcie Atomic Buty narciarskie Backland Zdjęcie Lange Buty narciarskie Rxj Zdjęcie Roces Buty narciarskie IDEA
Atomic Buty narciarskie Bac... Lange Buty narciarskie Rxj Roces Buty narciarskie IDEA
źródło: Okazje.info